Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. LED technologie
Informace o LED osvětlení

 

 

Není LED jako LED

Oblast LED technologií prošla v posledních letech obrovským vývojem. Ze stejného důvodu je však velmi obtížné se vyznat v nepřeberné nabídce na trhu a vybrat ten správný zdroj světla. LED světelné zdroje již dnes dokáží spolehlivě nahradit běžné klasické zdroje v domácnosti i v práci.


    

LED čipy

Jednou z nejdůležitější částí světelného zdroje LED je vlastní LED čip, který emituje světlo. Na trhu je bezpočet neznačkových čipů, které mají velmi nízkou životnost a svítivost. Proto by měla být značka LED čipu hlavním kritériem pro výběr produktu. Z tohoto důvodu se doporučuje kupovat pouze LED světelné zdroje, kde je uvedena značka čipů. K předním výrobcům LED čipů patří například Cree, Epistar, Nichia, Osram, Philips, Samsung nebo Bridgelux.

 

Světelný výkon

O tom, jak hodně LED světelný zdroj svítí,  vypovídá hodnota v lumenech. Protože se u LED jedná o světelné zdroje, které vyzařují světlo v určitém úhlu, je srovnání s klasickou žárovkou pouze orientační, nicméně dobře poslouží pro výběr vhodné výkonové varianty.

klasická žárovka

15W

25W

40W

60W

75W

100W

150W

světelný výkon

119 lm

217 lm

410 lm

702 lm

920 lm

1326 lm

2137 lm

 

 

Index podání barev CRI (Ra)

Tato hodnota ukazuje, jak věrně dokáže světelný zdroj zobrazit barvy. Maximální a zároveň ideální hodnotou je 100. Této hodnoty dosahuje klasická žárovka. Za dobré parametry se pokládají údaje kolem 80 a více. Kvalitní značkové LED čipy těchto hodnot snadno dosáhnou a nejlepší produkty dosahují až hodnoty kolem 98.
Barevná teplota

Barevná teplota  vypovídá o tom, v jakém barevném spektru vydává světelný zdroj záření a udává se v Kelvinech. Klasická žárovka má příjemné teplé bílé světlo s hodnotou 2700K. Standardizovaná denní bílá má hodnotu 6500K. Čím více nad 2700K se bude hodnota pohybovat, tím chladněji budeme světlo vnímat. Pro čtení a pracovní aktivity je lepší denní bílá, protože se oči tak rychle neunaví a lze se lépe soustředit. Barevná stálost patřila v poslední době k problematickým aspektům LED zdrojů. U mnohých kvalitních značkových čipů se tento problém již podařilo odstranit.

 

 

 

Životnost

LED zdroje světla mají obecně extrémně vysokou životnost, která je ale často nadsazována. Teoretická životnost kvalitních LED čipů se pohybuje v řádech stovek tisíců hodin. V běžné praxi kvůli dosažení co nejnižší ceny pracují LED diody na 100% svých možností, tím ale vzrůstá teplota, která rapidně snižuje životnost. Na levných žárovkách a svítidlech někdy můžeme vidět údaje životnosti v některých případech dokonce jen 10000hodin, což je vhodné pouze pro domácí použití. Konec životnosti se většinou definuje jako doba, po jejíž uplynutí je světelný výkon na 70% nebo 80% původních hodnot. Obecně lze říci, že kvalitní kvalitní výrobky by měly mít životnost minimálně 25000 hodin u světelných zdrojů a svítidel do domácností a alespoň 50000hodin u světelných zdrojů a svítidel, kde se předpokládá náročnější provoz, například LED panely do kancelářských prostor.

 

 

Jak poznat kvalitní LED výrobky

• je uvedena značka použitých LED čipů

• je uvedena hodnota indexu podání barev CRI (Ra)

• je uvedena reálná hodnota životnosti

• je uvedena barevná teplota v Kelvinech

• nechybí informace o typu použitých diod (SMD, High Power, COB)

• nejsou použité zastaralé vystouplé diody typu DIP

© Almicra Europe s.r.o. 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz